Църквата ни се събуди!
4000 на протест пред синода
Владици залагат нова мина, като пробутат на събора да одобри нарушенията им
Силвия Николова,
20 февр. 2013, в. "Монитор"

Църквата ни се събуди! 4000 вярващи излизат на протест пред Синодалната палата утре в 17.30 часа, за да изразят недоволството си от нелегитимно пробутаните кандидати за патриарх. Това съобщи адвокат Косьо Стефанов, който е един от координаторите на православните християни, обединили се в социалните мрежи за митинга в четвъртък.
В подписка участниците, които са се нарекли Общество „Приятели на християнския свят”, настояват архиереите да прегласуват решението си и
да насрочат нова дата за събора
в противен случай да подадат оставките си вкупом. Само за ден и половина те са събрали 2000 подписа от столичани, като се очаква от страната в инициативата да се включат още много хора.
Междувременно стана ясно, че владиците залагат нова мина в Светия синод и православната ни църква. Те се готвят да пробутат на събора, насрочен за неделя, да одобри механизма, по който незаконно избраха тримата кандидати за бялото було – Галактион Старозагорски, Неофит Русенски и Гавриил Ловчански. Това съобщиха за „Монитор” богослови вчера. Вместо с минимум 10 гласа за всеки един от тях, след двадесет и шест гласувания в продължение на два дни миналата седмица те излъчиха с по 9 гласа за кандидати Неофит и Гавриил. По този начин те бетонираха Галактион като водач на листатата с кандидатите за патриарх.
С този си ход архиереите смятат, че ще се
отърват от обществения натиск
на вярващите и ще си спестят съдебни дела, които може да заведе всеки по смисъла на Административно-процесуалния кодекс.
„На хитринката ги е подучил Неврокопският митрополит Натанаил, подкрепен от юристката на синода Мария Кьосева, която е и делегат на събора от Софийска епархия. Това е напълно незаконен и подвеждащ ход“, обясниха адвокати вчера.
Според Устава на БПЦ патриаршеският събор няма правомощия да се занимава с нищо друго, освен с избора на патриарх, коментира доц. Дилян Николчев – завеждащ катедрата по канонично право в Богословския факултет на СУ.
Ако архиереите пробутат хода си
и делегатите го гласуват в неделя, ще заложат възможности всяко тяхно последващо решение да бъде атакувано в съда от всеки един български гражданин, допълни доц. Николчев.
Уставът на БПЦ сочи, че новият патриарх подписва пълномощни на митрополитите, с които удостоверява, че те са легитимните представители на църквата.
След като обаче кандидатурата на новия патриарх е издигната в нарушение на Устава на БПЦ, това по същество го прави нелегитимен. Така всяко последващо негово или на митрополит решение може да бъде атакувано в съда като издадено от нелегитимно лице, поясниха адвокати.
Дядо Кирил: Всеки може да оспори избора
„Всеки може да оспори избора на патриарх.” Това каза Варненският и Великопреславски митрополит Кирил, който е и наместник-председател на синода. „Не може да се зачеркнат близо 30 тура за избор на кандидатите за патриарх и на втория ден да се променят правилата. Това не нито канонично, нито е правомерно”, допълни владиката.
Вчера във Варна той беше домакин на международната конференция "Традиционни ценности и демократични свободи в съвременния свят".
Напълно възможно е това, което става в държавата, да се случи и в църквата, щом има такива личности. Техните цели са далновидни, но не са добронамерени, каза владиката, но отказа да посочи имена с мотива, че те се знаят и са известни. Варненският митрополит допуска, че ще бъде избрана подходяща и компромисна личност за глава на българската църква. В много организации се избират хора, послушни на определен кръг, каза още наместник-председателят на синода. Според него обаче това не е полезно за църквата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар