Сбогувахме се с патриарх Максим
Негово Светейшество оставил завет на монасите си: Бъдете скромни и смирени
В Троянския манастир миряни и монаси посрещнаха тялото на Светейшия.
МЛАДЕНА ГЕРМАНОВА, СИЛВИЯ НИКОЛОВА
10.11.2012, В. "Монитор"


Стотици изпратиха патриарх Максим в Троянския манастир вчера. Млади свещеници и монаси от цялата страна се стекоха специално, за да кажат последно сбогом на дядо Максим.Тленните останки на Светейшия бяха положени в мраморна гробница. Още от рано сутринта работници дооформяха гроба на патриарха зад чудотворната троянска икона на Богородица в самата църква на Троянския манастир. Към обяд вчера още го облицоваха с мраморните плочи. Все още не се знае дали ликът на патриарха ще бъде изваян от мрамор, тъй като това решение трябва да вземе Светият синод, разказваха монаси.След 16 часа вчера пристигна кортежът с ковчега на владиката. Малко преди това той се отби в родното село на дядо Максим - Орешак, за да се сбогуват с него и хората от родния му край. Най-близките му бяха с него до последно. Изпрати го и неговата племенница Максимка, която е дъщеря на брат му Костадин. С него неотлъчно беше и Пловдивският митрополит Николай. Преди да бъде спуснат ковчегът, беше прочетена последна молитва за покойника.
Свалена бешепатриаршеската му коронаи беше поставена в мраморната гробница. Сега последният му дом в църквата се вижда от прозореца на любимата му килия, в която той дълги години почиваше по време на посещението си в обителта. „Винаги казваше да бъдем скромни и смирени”, разказва млад монах. По думите му владиката също бил пример за скромност и в монашеската си килия в Троянския манастир имало само едно легло, масичка и столче. В нея пазил любимата си завивка, изтъкана от майка му.Повечето дошли да кажат последно сбогом на патриарха си припомниха за кончината на патриарх Кирил, чиито тленни останки лежат в Бачковския манастир, които е погребан също в църквата на обителта.Хиляди се простиха с патриарх Максим и в храм-паметника „Св. Александър Невски”, където сутринта бе отслужена Заупокойна света литургия.
Близо 300 бяха официалните лицадипломати, политици и гости от други православни църкви за траурната церемония. Ковчегът с тялото на дядо Максим бе поставен на платформа в средата на храма, охранявана от гвардейци с черни ленти на ръцете. Литургията бе оглавена от Великотърновския митрополит Григорий, който е председател на намаления състав на Светия синод.Веднага след нея бе извършено опелото. По време на него молитви прочетоха на своите езици 30 представители на православни църкви. Най-продължително
до тялото наСветейшия семоли на гръцки езикВселенският патриарх Вартоломей I. Той пръв се прости с дядо Максим, като целуна благоговейно неговата ръка и короната на главата му. Пръв от цивилните с патриарха се прости държавният глава Росен Плевнелиев, а малко след него пристигна и председателката на Народното събрание Цецка Цачева.„Патриарх Максим пое църквата ни във време на безнадеждност, преведе я през пустинята и я опази”, заяви в словото си Пловдивският митрополит Николай, който временно оглавява Софийската епархия. След това той благослови дошлите да се простят с покойния глава на Българската православна църква.Точно в 12,30 часа ковчегът с тялото бе изнесен от храма, за да бъде закаран в Троянския манастир. Стотици, които не бяха успели да влязат в „Св. Ал. Невски”, сведоха глави при изнасянето на тленните останки на Светейшия.
Спасил Добрич от суша
„Патриарх Максим беше причината атонските монаси да се съгласят да донесат копието на иконата „Достойно есть” в България”, припомни си по време на погребението местен свещеник. По думите му в деня, в който дошла иконата у нас, се изсипал силен дъжд, който не бил валял повече от 5 месеца в района на Добрич. Повечето местни хора приели това като знамение, че няма да има повече суша и догодина ще има богата реколта и хляб.
Вселенската патриаршия се прекланя пред него
В своето над 40-годишно служение Българският патриарх Максим претърпя много изпитания. Всичко това той посрещна с апостолска дързост, послушание, с трудности и сълзи, но най-вече със силна молитва. Той добре познаваше човешката същност и чувственост, но беше далече от суетата на живота. Вселенската патриаршия – центърът на единството на православния свят, се прекланя пред починалия Български патриарх Максим и подвига на неговото първосветителство, който се изразяваше в борба за единството на църквата и заличаване на раните от схизмата.Блаженопочиналият патриарх Максим всякога се стараеше да предпази своя православен народ от злободневието и от външните нападки, и въпреки трудностите го водеше към вяра и благочестие.Българската православна църква имаше изключителен първойерей. Ние всички скърбим за него и ще се молим да бъде избран достоен негов приемник, който да работи с апостолска ревност, с търпение и любов за духовното израстване на народа и единството на БПЦ така, както това правеше блаженопочиналият патриарх Максим.
Червени петна върху Богородица предсказали смъртта

Червени петна, сякаш от кръв, по иконата на Богородица „Достойно есть”, която беше донесена на 27 октомври от Света гора, предсказаха смъртта на патриарх Максим. Чудото стана седмица преди блажената му кончина, заяви Варненският и Великопреславски митрополит Кирил вчера. По думите му първото петно се очертало от дясната страна на образа още в деня на донасянето й, а на 28-и – се очертало и второ. На 30-и петната вече наброявали 5. На 5 ноември те започнаха да се изчистват и на следващия ден сутринта, когато Светейшият почина, образът вече беше отново чист, каза митрополит Кирил. За нас това означава, че Св. Богородица плаче на небесата и скърби за него, тъй като е чист човек, допълни владиката. Дядо Кирил поясни, че покойният ни патриарх особено е почитал Богородица и всяка вечер дълго се е молел пред иконата й в стаята си в сградата на Софийската митрополия. По думите му той вече бил уведомил Кинотиса (парламента) на монашеската република за кървавите петна по лицето на Богородица, но не потвърди те да са заснети с фотоапарат или камера.„Който е видял, да говори. Аз такова нещо не съм видял, минавам по няколко пъти на ден покрай иконата”, заяви Тивериадският епископ Тихон – председател на настоятелството на храм-паметника „Свети Александър Невски”. „Нито някой от богомолците, които се стичаха в края на октомври на поклонение пред иконата, нито някой от служителите не ме е уведомил да е забелязал такова нещо”, категоричен бе епископът.
Няма коментари:
Публикуване на коментар