ЗАМЪРСЕНИЯТ ВЪЗДУХ И ПУШЕНЕТО СА БИЧ ЗА ЕВРОПЕЙЦИТЕ
Ваксинират и момчетата срещу рак, за да предпазват партньорките си
- Проф. Хаузен, ваксините за някои ракови заболявания и хепатит В например в едни страни се прилагат по-масово и са залегнали като задължителни в имунизационния календар, а в други не са. Можете ли да кажете коя система на здравеопазване – поликлиничната, каквато е тази във Великобритания, или германската, основана на здравните фондове, е по-ефикасна по отношение на превенцията и промоцията здраве?
- Конкретна диференциация трудно може да се направи. Добри резултати се наблюдават и при едната, и при другата система. Дали в една страна те ще бъдат по-благополучни или не дотам благополучни, зависи от условията, които държавата създава да развитието им, както и от програмите, които тя предоставя за превенция и промоция на здраве. Що се отнася до предпазването от рак на шийката на матката, причиняван от човешкия папиломен вирус, това зависи от качеството на профилактиката. Срещу HPV (човешкия папиломен вирус, б. ред.) действа имунизацията, но тя трябва да се направи преди девойката да е започнала полов живот. В противен случай ваксината не би подействала. Жените обаче трябва да си правят редовно тестове и цитонамазки, защото този вид рак е лечим на 100 процента, ако бъде открит в по-ранна фаза. Държавната политика в сферата на здравеопазването е тази, която определя дали една нация ще бъде по-здрава или по-болна.Скандинавските страни например имат много добра система за превенция на рака на маточната шийка. Там лекарите се обаждат периодично на жените и ги канят на изследване. Основен фактор за прилагането на ваксините остава тяхната цена, която в световен мащаб остава все още прекалено висока. Тя трябва значително да се редуцира, за да може ваксината да се прилага повсеместно във всички държави и общества. Тепърва предстои да бъдат разработени и други ваксини срещу HPV от повече фармацевтични компании, което ще доведе до поевтиняването им. В Индия и Китай вече се обсъжда такова производство.
- Колко всъщност продължава имунитетът след ваксинация срещу HPV?
- Все още не е ясно точно колко години действа имунитетът, тъй като самата ваксина бе създадена и се практикува едва от седем-осем години. До момента обаче няма сведения имунизирана да е развила онкологично заболяване. Предполагаме обаче, че ваксината осигурява защита срещу HPV петнадесетина години. Съществува обаче един феномен, който малцина от хората, като изключил учените и лекарите, знаят.
- Какъв е той? - Оказа се, че 90 процента от жените, заразени с папиломния вирус, притежават способността да не развият заболяването. Организмът им успява да се самоочисти от него в рамките на две години и на практика до развитие на рак на шийката на матката въобще не се стига. Вирусът обаче поразява останалите 10 на сто. Никога обаче не е ясно в коя група, тази на 90-те или на онези 10 процента ще попадне човек, когато се срещне с HPV. Затова модерната медицина препоръчва на всички млади момичета да се ваксинират срещу него. Това трябва да става преди започването на полов живот, тъй като в противен случай има опасност инфекцията вече да се е случила и да не се изгради силен имунитет.
- Ще бъде ли разработена отделна ваксина за мъже срещу човешкия папиломен вирус?
- Създадените до момента ваксини за жените са еднакво приложили и при мъжете и дават също така добър ефект и при тях. Към момента проблемът за тяхното приложение при момчетата и мъжете не е, защото няма разработен вариант само за тях, а по-скоро мащабът, в който тя ще се прилага и при тях. - Кога смятате, че ще започне по-широкото й прилагане и при силния пол? - Това зависи от политиката на правителствата, кога те ще стартират програми за профилактика, включващи в имунизационния календар ваксините срещу човешкия папиломен вирус не само като препоръчителни, но и като задължителни. А това от своя страна означава за тях да бъдат осигурени средства от държавата или от съответните здравни фондове, тоест да бъде осигурена възможност на хората да се предпазят от онкологични заболявания, причинени от човешкия папиломен вирус, без за това да харчат собствени средства. В САЩ например вече започна масова кампания за имунизиране на мъжете, независимо че цифрите са все още много ниски, но с времето ваксинацията ще обхване все по-широк кръг от хора. - Все пак имате ли обяснение защо лекарите имунизират предимно момичетата срещу човешкия папиломен вирус, а не препоръчват ваксината на момчетата?
- Ваксинират се приоритетно момичетата, тъй като те страдат от самото заболяване рак на шийката на матката, причинено от въпросния вирус, а мъжете са само преносители. Ефективността обаче, която тя дава при тях, е индиректна, тъй като имунизирайки се, те предпазват своите сексуални партньорки. Може да се каже, че въпросът с ниския интерес от тяхна страна е по-скоро психологически, тъй като те се считат за защитени от природата. Важно е обаче те да не забравят, че са преносители на заболяването и тяхното ваксиниране чувствително ще намали заболеваемостта сред техните любими. Ако сравните броя на инфекциите, причинени от човешкия папиломен вирус при мъжете и ги сравните с тези при жените, ще видите, че мъжете страдат 20 пъти по-рядко, отколкото нежният пол. - Има ли други видове рак, за които е доказано или се допуска, че се причиняват от вирус? Вие и вашият екип правите ли проучвания по такава хипотеза в момент?
- Разбира се, има и други ракови заболявания, които се причиняват от вируси. Най-добрият пример за това е вирусът на хепатит В, предизвикващ рака на черния дроб. Препарат, разработван първоначално като лечебно средство срещу това заболяване, впоследствие се оказа, че създава много добър имунитет срещу хепатит В и вече се използва като ваксина. Има и доста други вируси, за които вече е потвърдено категорично, че са в основата на развитието на онкологичните заболявания. Такива са херпес вирусът от тип 8. Той предизвиква сарком на Капоши. Епщейн Бар – вирусът, който пък предизвиква В-клетъчна лимфома. Вече работим върху един съвсем нов ретровирус, наречен телимфомен ретровирус, който се оказа, че предизвиква онкологични заболявания в цели райони на Япония. Новият вирус, означен вече като Меркелсел, предизвиква изключително злокачествено онкологично заболяване на кожата. Важно е да се знае, че освен вирусите има и различни бактериални причинители на раковите заболявания. Например хелорактер пилори предизвиква тумори в стомаха, а някои паразити в Египет могат да причинят рак на пикочния мехур. В момента със сигурност може да се каже, че около 21 процента от случаите на рак по света могат да бъдат свързани с някакъв инфекциозен причинител. - Вярно ли е, както твърдят някои онколози, че от рак на шийката на матката се разболяват все по-млади момичета по света?
- Действително това заболяване се подмладява. Счита се, че то е в пряка връзка с все по-ранния сексуален дебют. - Може ли да се каже коя е оптималната възраст, от която може да започне този дебют, за да бъде преодолян рискът от рак, поне до известна степен?
- Много е трудно да се определи, правила за определяне на възрастта за започване на сексуален живот няма. Тя е в зависимост както от съзряването на организма и оформянето на личността, което в различните географски ширини става на различна възраст, така и от културологичните особености на една или друга нация. Започне ли сексуалният живот, опасността от заразяване с човешкия папиломен вирус е налице. - Напоследък сред стоматолозите битува хипотезата, че лошата захапка и развалените зъби провокират развитието на рак на панкреаса. Доколко може да им се вярва?
- Не ми е известно да има реални данни в резултат на конкретни проучвания за такава зависимост. Все още тя е само хипотеза.
- От кои видове рак е застрашен европеецът? - Основните онкологични заболявания, от които страда европеецът, са рак на белите дробове и стомаха. В последните години обаче рязко се увеличава и броят на засегнатите от тумори в панкреаса. Това е в пряка зависимост от начина на живот, храненето и факторите на околната среда – замърсен въздух и най-вече тютюнопушенето.При жените се наблюдава завишаване на случаите на рак на гърдата и на рак на маточната шийка. В развитите западни държави обаче честотата на тези заболявания е значително редуцирана и ниска, което се обяснява с развитата система на профилактика.
Визитка
СИЛВИЯ НИКОЛОВА
В. "МОНИТОР", 19.05.2011
В. "МОНИТОР", 19.05.2011
- Проф. Хаузен, ваксините за някои ракови заболявания и хепатит В например в едни страни се прилагат по-масово и са залегнали като задължителни в имунизационния календар, а в други не са. Можете ли да кажете коя система на здравеопазване – поликлиничната, каквато е тази във Великобритания, или германската, основана на здравните фондове, е по-ефикасна по отношение на превенцията и промоцията здраве?
- Конкретна диференциация трудно може да се направи. Добри резултати се наблюдават и при едната, и при другата система. Дали в една страна те ще бъдат по-благополучни или не дотам благополучни, зависи от условията, които държавата създава да развитието им, както и от програмите, които тя предоставя за превенция и промоция на здраве. Що се отнася до предпазването от рак на шийката на матката, причиняван от човешкия папиломен вирус, това зависи от качеството на профилактиката. Срещу HPV (човешкия папиломен вирус, б. ред.) действа имунизацията, но тя трябва да се направи преди девойката да е започнала полов живот. В противен случай ваксината не би подействала. Жените обаче трябва да си правят редовно тестове и цитонамазки, защото този вид рак е лечим на 100 процента, ако бъде открит в по-ранна фаза. Държавната политика в сферата на здравеопазването е тази, която определя дали една нация ще бъде по-здрава или по-болна.Скандинавските страни например имат много добра система за превенция на рака на маточната шийка. Там лекарите се обаждат периодично на жените и ги канят на изследване. Основен фактор за прилагането на ваксините остава тяхната цена, която в световен мащаб остава все още прекалено висока. Тя трябва значително да се редуцира, за да може ваксината да се прилага повсеместно във всички държави и общества. Тепърва предстои да бъдат разработени и други ваксини срещу HPV от повече фармацевтични компании, което ще доведе до поевтиняването им. В Индия и Китай вече се обсъжда такова производство.
- Колко всъщност продължава имунитетът след ваксинация срещу HPV?
- Все още не е ясно точно колко години действа имунитетът, тъй като самата ваксина бе създадена и се практикува едва от седем-осем години. До момента обаче няма сведения имунизирана да е развила онкологично заболяване. Предполагаме обаче, че ваксината осигурява защита срещу HPV петнадесетина години. Съществува обаче един феномен, който малцина от хората, като изключил учените и лекарите, знаят.
- Какъв е той? - Оказа се, че 90 процента от жените, заразени с папиломния вирус, притежават способността да не развият заболяването. Организмът им успява да се самоочисти от него в рамките на две години и на практика до развитие на рак на шийката на матката въобще не се стига. Вирусът обаче поразява останалите 10 на сто. Никога обаче не е ясно в коя група, тази на 90-те или на онези 10 процента ще попадне човек, когато се срещне с HPV. Затова модерната медицина препоръчва на всички млади момичета да се ваксинират срещу него. Това трябва да става преди започването на полов живот, тъй като в противен случай има опасност инфекцията вече да се е случила и да не се изгради силен имунитет.
- Ще бъде ли разработена отделна ваксина за мъже срещу човешкия папиломен вирус?
- Създадените до момента ваксини за жените са еднакво приложили и при мъжете и дават също така добър ефект и при тях. Към момента проблемът за тяхното приложение при момчетата и мъжете не е, защото няма разработен вариант само за тях, а по-скоро мащабът, в който тя ще се прилага и при тях. - Кога смятате, че ще започне по-широкото й прилагане и при силния пол? - Това зависи от политиката на правителствата, кога те ще стартират програми за профилактика, включващи в имунизационния календар ваксините срещу човешкия папиломен вирус не само като препоръчителни, но и като задължителни. А това от своя страна означава за тях да бъдат осигурени средства от държавата или от съответните здравни фондове, тоест да бъде осигурена възможност на хората да се предпазят от онкологични заболявания, причинени от човешкия папиломен вирус, без за това да харчат собствени средства. В САЩ например вече започна масова кампания за имунизиране на мъжете, независимо че цифрите са все още много ниски, но с времето ваксинацията ще обхване все по-широк кръг от хора. - Все пак имате ли обяснение защо лекарите имунизират предимно момичетата срещу човешкия папиломен вирус, а не препоръчват ваксината на момчетата?
- Ваксинират се приоритетно момичетата, тъй като те страдат от самото заболяване рак на шийката на матката, причинено от въпросния вирус, а мъжете са само преносители. Ефективността обаче, която тя дава при тях, е индиректна, тъй като имунизирайки се, те предпазват своите сексуални партньорки. Може да се каже, че въпросът с ниския интерес от тяхна страна е по-скоро психологически, тъй като те се считат за защитени от природата. Важно е обаче те да не забравят, че са преносители на заболяването и тяхното ваксиниране чувствително ще намали заболеваемостта сред техните любими. Ако сравните броя на инфекциите, причинени от човешкия папиломен вирус при мъжете и ги сравните с тези при жените, ще видите, че мъжете страдат 20 пъти по-рядко, отколкото нежният пол. - Има ли други видове рак, за които е доказано или се допуска, че се причиняват от вирус? Вие и вашият екип правите ли проучвания по такава хипотеза в момент?
- Разбира се, има и други ракови заболявания, които се причиняват от вируси. Най-добрият пример за това е вирусът на хепатит В, предизвикващ рака на черния дроб. Препарат, разработван първоначално като лечебно средство срещу това заболяване, впоследствие се оказа, че създава много добър имунитет срещу хепатит В и вече се използва като ваксина. Има и доста други вируси, за които вече е потвърдено категорично, че са в основата на развитието на онкологичните заболявания. Такива са херпес вирусът от тип 8. Той предизвиква сарком на Капоши. Епщейн Бар – вирусът, който пък предизвиква В-клетъчна лимфома. Вече работим върху един съвсем нов ретровирус, наречен телимфомен ретровирус, който се оказа, че предизвиква онкологични заболявания в цели райони на Япония. Новият вирус, означен вече като Меркелсел, предизвиква изключително злокачествено онкологично заболяване на кожата. Важно е да се знае, че освен вирусите има и различни бактериални причинители на раковите заболявания. Например хелорактер пилори предизвиква тумори в стомаха, а някои паразити в Египет могат да причинят рак на пикочния мехур. В момента със сигурност може да се каже, че около 21 процента от случаите на рак по света могат да бъдат свързани с някакъв инфекциозен причинител. - Вярно ли е, както твърдят някои онколози, че от рак на шийката на матката се разболяват все по-млади момичета по света?
- Действително това заболяване се подмладява. Счита се, че то е в пряка връзка с все по-ранния сексуален дебют. - Може ли да се каже коя е оптималната възраст, от която може да започне този дебют, за да бъде преодолян рискът от рак, поне до известна степен?
- Много е трудно да се определи, правила за определяне на възрастта за започване на сексуален живот няма. Тя е в зависимост както от съзряването на организма и оформянето на личността, което в различните географски ширини става на различна възраст, така и от културологичните особености на една или друга нация. Започне ли сексуалният живот, опасността от заразяване с човешкия папиломен вирус е налице. - Напоследък сред стоматолозите битува хипотезата, че лошата захапка и развалените зъби провокират развитието на рак на панкреаса. Доколко може да им се вярва?
- Не ми е известно да има реални данни в резултат на конкретни проучвания за такава зависимост. Все още тя е само хипотеза.
- От кои видове рак е застрашен европеецът? - Основните онкологични заболявания, от които страда европеецът, са рак на белите дробове и стомаха. В последните години обаче рязко се увеличава и броят на засегнатите от тумори в панкреаса. Това е в пряка зависимост от начина на живот, храненето и факторите на околната среда – замърсен въздух и най-вече тютюнопушенето.При жените се наблюдава завишаване на случаите на рак на гърдата и на рак на маточната шийка. В развитите западни държави обаче честотата на тези заболявания е значително редуцирана и ниска, което се обяснява с развитата система на профилактика.
Визитка
Проф. Харалд цур Хаузен е роден на 11 март 1936 годинаИма докторски степени по медицина от университетите на Бон, Хамбург и ДюселдорфВоди изследвания в областта на вирусологията и микробиологията в Германия и САЩОт 1983 до 2003 г. е председател и член на Научния борд на Националния център за ракови изследвания на Германия (DKFZ) в Хайделберг, чийто почетен професор е и до момента Нобелов лауреат е за медицина и физиология за 2008 г. Той получи високото отличие като признание за епохалното му откритие, че ракът на маточната шийка се причинява от човешкия папиломен вирус (HPV). Откритието му стана база за разработването на ваксина срещу заболяването
Няма коментари:
Публикуване на коментар