Силвия Николова
В-к "МОНИТОР" 30 юни 2009 г.
От 3500 хирурзи само преди шест години сега са останали 1750. Масово доктори от Видин и крайдунавските градове напускат и се хващат да работят в болниците в Калафат за повече пари.
Въпреки реформите българското здравеопазване я кара на куц крак ФОТО: Бойко Кичуков
За разлика от тукашните болници, в които получават максимум 1800 лева, там те вземат месечно възнаграждение пет пъти повече. Това стана ясно по време на дискусия по проблемите на здравеопазването, организирана от Българския лекарски съюз, Съюза на зъболекарите в България, Българския фармацевтичен съюз и Асоциацията на специалистите по здравни грижи. На форума организаторите бяха поканили и представители от всички партии и коалиции, които същевременно са кандидати за 41-вия парламент. Някои от тях са били народни представители досега.
В страната ни липсват още педиатри, клинични лекари и анестезиолози, съобщи кандидатът от Коалиция за България д-р Симеон Василев. По думите му не достигат и медицински сестри.
Само един патоанатом има за Хасковска и Кърджалийска област. Няма интерес към тази специалност, за нея трудно се намират кандидати, съобщи пък д-р Селма Исетова, също кандидат от листата на Коалиция за България.
Според здравни експерти това означава, че ако тази злокобна тенденция продължава, до няколко години няма да има кой да прави аутопсии и да дава заключения по случаите на жертви на престъпления. Предстои забавянето на десетки дела по тежки криминални престъпления.
Доскорошният единствен депутат от ГЕРБ д-р Лъчезар Иванов пък констатира, че при наличието на стотици лечебни заведения, 420 болници в страната, открити от 2001 г. до сега, смъртността се е увеличила с 0,9 на сто.
Въпреки това България остава единствената страна в Европейския съюз, която няма статистика, нито подава данни в Европейската комисия за броя на починалите или увредени пациенти в резултат на лекарска грешка.
Заради този пропуск ни критикува в доклада си и еврокомисарката Андрула Василиу.
Новата евродепутатка и бивш народен представител в 40-ото народно събрание от НДСВ д-р Антония Първанова бе категорична, че е необходимо да се въведе задължителен допълнителен пакет за здравно осигуряване по подобие на този за пенсионното. Прогнозата й е, че за една година - 2009 г., ще бъдат изхарчени толкова средства, колкото са били изхарчени за последните 4 години заради финансовата криза.
Поставям си за цел за 2010 г. да работя в ЕП срещу фалшивите лекарства, които имат пазар от 40 млрд. евро, обяви тя.
Кандидатът за депутат от ДПС и бивш зам. здравен министър д-р Матей Матеев пък се зарече да работи за промяна на здравноосигурителния модел, ако го изберат.
Здравната каса трябва да бъде демонополизирана, а двата процента, които се събират в повече като осигуровка от тази година, да е ясно къде отиват. Необходим е и по-пряк диалог с пациентските организации, каза д-р Матеев и подчерта, че това ще бъдат приоритетите му, ако влезе в парламента.
През последните 4 години наблюдаваме административен модел на управление от Министерството на здравеопазването, в който липсва качествен диалог, заклейми д-р Надежда Тодоровска от партия „Ред, законност и справедливост" и се обяви да защитава възможността пациентът да избира между задължително здравно осигуряване и доброволно.
В-к "МОНИТОР", 30 юни 2009 г.
Количествата лекарства за онкологично болните, които здравното министерство е договорило, се разминават с тези, които са нужни на диспансерите, откъдето пациентите ги получават безплатно. Това съобщи Теодора Захариева от Центъра за защита правата в здравеопазването. Тя е и първата болна, осъдила ведомството преди 4 години за прекъснато лечение заради дефицит на медикамент.
За пример тя се позова на заявеното количество. За тази година на лечебните заведения са необходими 16 800 дози, а МЗ е договорило 8600. Лекарството се използва за предотвратяване на метастази в костите при пациенти с рак.
Проблеми има и с лекарствения продукт алимта, изписван при пациенти с карценом на белите дробове.
Към момента 26 новодиагностицирани болни, при които лекарите са препоръчали този медикамент, не го получават, съобщи Теодора Захариева. По думите є единственият начин те да бъдат включени за лечение е някой от лекуващите се в момента да отпадне.
Само 42 нови пациентки могат да се включат тази година за лечение със золадекс - хормонална терапия при жени с рак на гърдата, сочат още данните на Центъра за защита правата в здравеопазването.
От страна на министерството криза с лекарствата за онкоболните няма. Ако някъде има проблем, трябва да се обърнете по места към онкодиспансерите, коментира здравният министър д-р Евгений Желев.
Силвия Николова
Министър Желев поднесе на доц. Мирчева икона на светите апостоли Петър и Павел, чийто ден църквата отбеляза вчера.
Изпълнителната агенция по лекарствата вече е в сграда за 5 млн. лева. Обновеното здание, което част от бившата болница по еднокринология в София, бе открито вчера от министърът на здравеопазването Евгений Желев.
50% от средствата са осигурени от държавния бюджет, а останалите - от собствени средства на агенцията, уточни нейната изпълнителна директорка доц. Жасмина Мирчева.
Ние от агенцията заедно с академичните среди ще искаме от бъдещите управляващи да бъде намалена наполовина таксата за регистрация на галеновите форми, заяви доц. Мирчева. Така се наричат лекарствените продукти, които се произвеждат в малки количества за широка употреба, за продажбата им не се изисква рецепта, изписана от лекаря. Сред тях са риванолът, кислородната вода и йодната тинктура.
По думите є тези продукти трябва да бъдат извадени от лекарствения закон, таксите им за регистрация да паднат с 50 на сто.
Трябва да се въведе понятието „малък производител" или „аптека-майка", които да произвеждат тези форми, добави шефката на ИАЛ. Тя поясни, че такива аптеки могат да произвеждат ограничени количества от този вид малки магистрални форми. Според нея намаляването на таксите при регистрирането на лекарствата е една от мерките, които биха подпомогнали бизнеса по време на криза.
Регистрирането на един генеричен продукт сега излиза около 7500 лв., докато регистрацията на един установен продукт е 15 000 лв. Цял свят подпомага производителите да преодолеят максимално административните и икономическите пречки, защото за да инвестираш в един продукт, трябва да имаш начин да „извиеш" административната тежест на държавната такса, каза още доц. Жасмина Мирчева.
Около 10 малки предприятия произвеждат в момента галенови продукти у нас, каза председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Няма коментари:
Публикуване на коментар