Силвия Николова
В-к "МОНИТОР", 27 юли 2009 г.
Онкологично болните са отрязани от безплатните почивки, които Националният осигурителен институт предоставя безплатно или с голямо намаление на хората с различни хронични заболявания. Това съобщи Нина Хаджийска - председател на фондацията "Утре за всеки", по време на семинар, посветен на постоперативното възстановяване, справянето със стреса и рехабилитацията на хората, страдащи от коварната болест. Ако някой с кардиологично заболяване пожелае да отида на такъв отдих, но е и с раково заболяване, ще бъде декласиран веднага от служителите на НОИ, добави тя.
Снимка: Инструктори раздвижват оперирани от рак на гърдата с упражнения от йога. По думите й невъзможността на тази категория хора да почиват по линия на института се дължи на остарели методики за лечение. В миналото много процедури като масажа и минералните бани са се считали за противопоказани за туморите - нещо, което световната медицина е отрекла отдавна.
Възрастта на жените, засегнати от рак на гърдата, застрашително пада през последните години в България, съобщи още Нина Хаджийска. Докато само допреди 15-ина години болестта е била характерна за дамите над 40-годишна възраст, сега тя засяга 30-годишни, дори момичета на по 18 години. В същото време календарът за профилактични прегледи у нас е остарял. По един безплатен преглед годишно се полага на жените над 40 години за рак на шийката на матката и за рак на гърдата, а над 50-годишните за рак на млечната жлеза. Според препоръките на Световната здравна организация, които се практикуват в страните от Европейския съюз, безплатни профилактични прегледи за всички тези локализации на туморите се полагат по един на всеки три години за жените между 20- и 30-годишна възраст, на 2 години за 30-40-годишните, всяка година на 40-50-годишните и на всеки 6 месеца на дамите над 50 години.
Фондация "Утре за всеки" организира възстановителна програма за 12 жени в Луковит, провеждана от лекари, рехабилитатори и инструктори.
Липсата на психолози в болниците и следоперативна грижа за възстановяване е голям проблем, заяви психоложката Гинка Петкова - психолог доброволец, която също е оперирана от заболяването.
Център за рехабилитация и социална адаптация на жени, претърпели онкологични операции, ще открие фондацията в София през септември.
.
Няма коментари:
Публикуване на коментар