Силвия Николова, В-к "МОНИТОР"
4 януари 2011 г.
Свещениците вече няма да работят извън закона, а ще минат на трудови договори. Професията ще залегне в Националната класификация на професиите и длъжностите. По този въпрос започва да работи приоритетно Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет, за да не бъдат духовниците ни ощетени и без осигуровки, обяви вчера пред „Монитор” нейният директор Емил Велинов. Редно е те да бъдат осигурени като всички нормални български граждани. Сега не е ясно как са защитени правата им, добави Велинов.Свещениците не фигурират в новата национална класификация, която бе разписана преди броени дни от министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов. Тя замества старата, която бе от 2005 г. По думите на Велинов сега духовниците ни се назначават със служебни договори, които обаче нямат силата на трудови, нито дори на граждански, като ЗАДЪЛЖЕНИЯТА И ПРАВАТА ИМ В ТЯХ НЕ СА ГАРАНТИРАНИ
така, както са разписани и гарантирани на всеки трудещ се български гражданин от Кодекса на труда. За разлика от тях обаче духовните водачи на другите вероизповедания, както и тези на другите християнски деноминации като протестантските църкви и тези на различните конфесии, са залегнали като професия в новата Национална класификация на длъжностите и професиите. В нея например фигурират професиите „пастор” и „проповедник”. Промяната в документа е наложена в резултат на изискванията на Европейския съюз и е уеднаквена с тези в останалите държави от ЕС, но не е взета спецификата на православната църква, която има своите свещеници, коментираха от Светия синод.От вчера експертите на дирекцията и юристите на Светия синод започнахме съвместна работа по фиксиране на конкретните задължения, отговорности и права, които би трябвало да имат и да се ползват духовниците ни, като „свещеник” залегне в класификатора, разясни още Велинов. Дали свещениците ще работят на трудов договор или не ще зависи от това доколко трудовото законодателство по светските закони няма да влезе в разрез с Устава на Българската православна църква, коментира проблема говорителят на Светия синод и Русенски митрополит Неофит. Той бе категоричен, че ако се окаже, че има предпоставки и за най-слаба намеса, то ще продължи да действа досегашният вариант, който
НЕ ПОЗВОЛЯВА НА ПОПОВЕТЕ НИ ДА БЪДАТ НАЕМАНИ
на трудови договори. Това означава, както и досега, духовниците ни да работят на служебни договори, които нямат никаква сила в съда, ако се стигне до трудово-правен спор, нито пък гарантират конкретни права и задължения на двете страни включително и внасянето на пенсионни и здравни осигуровки от страна на работодателя.
Плащаме €50 000 на дядо Инокентий
До седмица ще бъдат изплатени 50 000 евро на митрополит Инокентий от алтернативния синод. Те ще бъдат преведени по сметка, посочена от него. Това съобщи директорът на Дирекцията по вероизповеданията Емил Велинов вчера.Тази сума бе присъдена на българската държава от съда по правата на човека в Страсбург по дело, заведено от Инокентий и синода му. Искът, който бе за близо един милиард лева, не бе уважен от съда. Въпросните 50 000 евро ще бъдат преведени едва сега, тъй като чакахме 16 декември, когато бе крайният срок, в който те можеха да обжалват решението на съда, каза още Велинов.
Коментар
По европейски, ама не съвсем
Ние, българите, сме странно нещо. Уж се имаме за европейци. Твърдим, че по дух и култура отдавна сме в Европа, но когато иде реч за някои дребни неща, се оказва, че някак си оставаме встрани.Независимо че България вече четвърта година официално е приета в Европейския съюз и нейните граждани имат всички права и задължения, каквито имат гражданите на която и да е друга европейска държава, една малка група у нас са онеправдани от закона. Това са българските свещеници. В миналото точно от тези среди са се формирали водачите на българския народ. Българското духовенство, унижавано и поставяно на колене от бившата комунистическа власт, доживя не само да бъде забравено, но и направо подиграно в резултат на нечия чиновническа разсеяност. Оказва се, че хората, които са призвани да бъдат наши наставници, не фигурират никъде в класификатора на професиите. Пропускът е повече от обиден, особено като се има предвид, че там са залегнали водачите на други религии.Срамът е огромен. Не само за нехайните чиновници, но и за нас самите, които някак си пропускаме да си спомняме и отбелязваме приноса на Българската православна църква. Дали пък не е време дребната грешка, която ще бъде поправена, да ни подсети да си припомним постигнатото от БПЦ за българската държавност и духовност. Нека преосмислим отношението си към духовниците.
Няма коментари:
Публикуване на коментар